+3693510024
A nagykanizsai Halis István Városi Könyvtár Dél-Zala legnagyobb nyilvános közkönyvtára, 1951. május 1-jén alapították.
A városban az alapítást megelőzően is tudunk nyilvános és közművelődési célú könyvtárakról, azonban nyilvános közkönyvtárról csak 1951 óta beszélhetünk. A közkönyvtár története, a gyűjtemény építése és a szolgáltatások fejlesztése innentől töretlen. Ez a könyvtár sajnos nem részesült a korábbi kanizsai könyvtárak gyűjteményeiből, csak az 1919-től - hosszabb ideig Halis István felügyelete alatt - működő városi könyvtár és múzeum anyagából örökölt néhány dokumentumot.
A könyvtár elhelyezése sokszor változott az első fél évszázadban. 1951-től 1956-ig a Városi Tanács Ady u. 1. alatti épületében működött, majd az iparoskör Sugár u. 3. alatti egykori épületébe költözött. Innen 1987-ben a ferences rend egykori zárdájába költözött a Sugár úti épület életveszélyes állapota miatt. A parlament támogatásával 2001. augusztus 20-án, az államalapítás millenniumán és a könyvtár alapításának 50. évében átadták az új könyvtárépületet.
A 4000 négyzetméter alapterületű létesítmény egy milliárdos beruházás volt és a város egyik ékessége lett. A könyvtár épületével és szolgáltatásaival korszakunk színvonalának átlaga fölött tudja kiszolgálni a Nagykanizsáról és a város környékéről érkező használóit
Az új épület 2001. október 1-jétől fogadja látogatóit. A szolgáltatásokat változatlan könyvtáros létszám mellett sikerült szaporítani, a megnövekedett látogatói létszám eléri a napi 500 főt.
A Halis István nevét felvett intézmény új könyvtári ideál megvalósítását tűzte ki célul. Ennek a legfontosabb eleme a rendelkezésre bocsátás. Minden, ami a könyvtár gyűjteményében található és mindent, amit el tudnak érni más szolgáltatóktól - a könyvtárhasználó igényének megfelelően -, rendelkezésre bocsátják. Először a gyűjtemény teljességét - a könyveket, a folyóiratokat és a videót - tették az olvasó számára közvetlenül elérhetővé az olvasói terekben. (Az épületben a gyűjteményt dokumentumvédelmi rendszer védi). Könyvtári kapcsolataik, a magyar könyvtári rendszer együttműködése és az Internet segítségével a használó elé tudják tenni a kívánt adatot, dokumentumot bárhol is legyen fellelhető.
Gyűjteményük katalógusát Internet segítségével bárki elérheti, a honlapjukon megtalálható minden fontos információ a könyvtárról, sőt egyre több általuk digitalizált tartalmat is itt tesznek elérhetővé (pl. a város kulturális ajánlója is elérhető itt évek óta).
Az épületet megnyitották egyéb programok számára is úgy, hogy maguk szerveznek programokat és úgy is, hogy teret ill. helyet adunk fontos városi eseményeknek (pl. a város sikeres sakkozói itt versenyeznek, idősek csoportjai rendszeresen gyűlnek itt össze, a város Közgyűlése is itt tanácskozik).
Ismereteiket nem csak az olvasók tájékoztatáskor bocsátják rendelkezésre, szervezett oktatásokra is sor kerül, ahol a könyvtárhasználókat arra tanítják, hogy az intézmény eszközeinek kihasználásával a lehető legszélesebben tudjanak maguk is tájékozódni.
A könyvtáros képzés intézményivel való szoros kapcsolat révén az újabb könyvtáros nemzedékek felkészítésében is részt vállalnak.
A könyvtár 2003. augusztus 14-16-ig a Magyar Könyvtárosok Egyesülete XXXV. vándorgyűlésének, a magyar könyvtárosok évenként megrendezésre kerülő legnagyobb rendezvényének ad helyet.
A kanizsai könyvtár különleges helye ízekre szabdalt világunknak: a munka, a tanulás, a kikapcsolódás és a társadalmi érintkezés helye. Az itt élő ember tevékenységének sokféleségében lehet jelen a könyvtárban, mely szélesre nyitott kapu a világra.