Albatrosz Repülő Egyesület
Székesfehérvár, Börgönd repülőtér

Székesfehérvár, Börgönd repülőtér

www.albatroszre.hu

sziladydezso@t-online.hu

+36309598897

Az Albatrosz Repülõ Egyesület

Az Albatrosz Repülõ Egyesületet 1989 –ben, 10 fõ, a repülésért elkötelezett sportember alapította, Székesfehérváron. A repülõteret és repülõ eszközöket nélkülözõ kis csoport alapvetõen sárkányrepüléssel és ejtõernyõzéssel foglalkozott.

Az elsõdleges cél megfelelõ felszálló terület megszerzése és kialakítása. Kezdetben Székesfehérvár környezõ mezõgazdasági területein végeztük a repüléseket. Késõbb a 8 –as út melletti volt MHSZ modellezõ repülõtéren repültünk, melyet az Iszkaszentgyörgyi Önkormányzattól béreltünk.

A terület azonban nem volt igazán alkalmas a repülésre. Az elsõ jelentõs áttörést az a lehetõség hozta, hogy Börgöndön 1992 –ben a katonai repülés megszûnt, és az akkori parancsnokkal Drienko Ottó alezredes úrral sikerült megállapodnunk a repülõtér használatáról.

A Börgönd repülõtér polgári célú kialakítása

1995. szeptember 1. –tõl vehettük át a Börgöndi reptér felszálló pályáját és a volt katonai repülõtér tûzoltósági épületét, valamint a felszálló mezõ és a volt katonai hangár között lévõ raktár épületet.

A tûzoltósági épület teljesen lerobbant állapotban volt. Az épületet a további állagmegõrzés érdekében tatarozni kellett, és az egész tetõfelületet újra szigeteltük.

Az épületben meg kellett oldani a víz és az elektromos ellátást. A rendszeres betörések miatt az épületet elektronikus védelemmel láttuk el és bekapcsoltuk a távfelügyeleti rendszerbe.

Az épületben kialakítottunk tantermet, a szakosztályoknak helyiségeket, ejtõernyõs raktárt, diszpécser szobát, tea - konyhát, mellékhelyiségeket (WC, fürdõ hideg - meleg vízzel).

A téli oktatások és továbbképzések zavartalan lebonyolítása érdekében a tantermet fûthetõvé kellett tenni. A repülés feltétele, hogy a pilóták folyamatos és rendszeres képzéseken vegyenek részt, mert csak így biztosítható a naprakészség és az új ismeretek elsajátítása.

A tûzoltó gépkocsik tárolására kialakított helyeket motoros sárkányok tárolására kellett átalakítani. A hangárajtók nyithatóságát megoldottuk, a kényelmesebb elhelyezés érdekében.

Az évek során bebizonyosodott, hogy a repülõtéren csak akkor tudjuk fenntartani, illetve továbbfejleszteni a repülést, ha új hangárat építünk, melyben a nagyobb fesztávú gépeket is el tudjuk helyezni. A volt katonai hangár túl messze volt a felszálló mezõtõl.

A folyamatos fejlõdés eredményeként a 2005. évben, szponzorok segítségével sikerült egy új hangár épületet felhúzni a régi, volt tûzoltó épület mellé. 2007. az újabb igények miatt a hangárkapacitás további bõvítése vált szükségessé, melynek eredménye egy „rendezvény” hangár, az elõzõekben épített hangár mellé, melyben a nagy létszámú események kerülnek lebonyolításra. Az Albatrosz Repülõ Egyesület fejlõdése

Az évek során a terület tulajdonosa többször változott szerencsére azonban minden tulajdonossal sikerült a megfelelõ kapcsolatot kialakítani és a bérleti szerzõdéseket megkötni. Így sikerült a repülésben a jogfolytonosságot fenntartani.

Az elmúlt 18 év alatt az egyesület sokat fejlõdött. Létszámban folyamatosan nõtt és jelenleg már több mint 100 fõ. Az alapvetõ elv, hogy minden repülni vágyó, vagy a repüléshez kötõdõ sporttársat szívesen fogadunk. Az egyesület tevékenysége több sportágat ölelt fel, ami állandóan bõvül:

Ejtõernyõs Szakosztály
Modellezõ Szakosztály
Motors Sárkányrepülõ Szakosztály (ide tartoznak a motoros pilóták is)
Motoros-siklóernyõ Szakosztály
Öreg Sasok Szakosztály
Vitorlázó Szakosztály (ide tartoznak a motoros vitorlázók is).