Magyarország 4 milliárd dollár értékben bocsátott ki devizakötvényeket háromszoros túljegyzés mellett, elsősorban 5 éves lejáratra. A lépés stabil forrást biztosít a költségvetésnek, miközben javítja az államadósság szerkezetét és növeli a pénzügyi mozgásteret.
Magyarország 5, 10 és 30 éves futamidejű dollárkötvényeket bocsátott ki összesen 4 milliárd dollár értékben, az Államadósság Kezelő Központ lebonyolításában.
Mint az NGM közleménye jelzi, a kibocsátásra több mint 14 milliárd dollárnyi befektetői érdeklődés érkezett, így a túljegyzés meghaladta a háromszoros szintet.
A kamatok a könyvépítés során
5,375% – 5 éves,
6,0% – 10 éves
és 6,75% – 30 éves
szinteken alakultak. A mostani kibocsátásról korábban részletes elemzést közöltünk, ahol a mostani hozamszintekhez hasonlót jósoltunk.
A közlemény kiemeli, hogy az amerikai állampapírokhoz képest az ÁKK 30–40 bázisponttal kedvezőbb árazást ért el, a hozamok pedig a másodpiaci szintek közelében maradtak.
A bevont forrást az ÁKK euróra swapolja, a fedezés utáni forrásköltség alacsonyabb, mint a januári eurókötvény-kibocsátásnál. Az NGM szerint a hosszú futamidők javítják az államadósság lejárati szerkezetét, míg a kibocsátás növeli az adósságkezelés rugalmasságát és a tartalékszintet.
A kibocsátás célja a 2025-ös költségvetés finanszírozása, valamint az esetleges évközi adósság-visszavásárlások lehetőségének megteremtése. A nemzetközi pénzpiaci bizonytalanságok közepette a lépés az államadósság biztonságos kezelése szempontjából indokolt volt.
Forrás, szerző: portfolio.hu