Már igényelhető az új kamatmentes hitel
Europethrob hírek ', Belföldi hírek

Elindult a 155,6 milliárd forintos keretösszegű Nemzeti Bajnokok Hitelprogram, amelynek keretében 150-600 millió forint közötti éven túli lejáratú 0%-os kamatozású beruházási célú kölcsönt vehetnek igénybe a legalább 5 főt foglalkoztató, legalább 3 teljes, lezárt üzleti évvel rendelkező, legalább 100 millió forint nettó értékesítési árbevétellel rendelkező vállalkozások úgy, hogy a projekt végén a hitel 30%-a vissza nem térítendő támogatássá alakítható át. Az MFB Pontokon elérhető, uniós finanszírozású program az Európai Bizottság számára is stratégiai célú, ugyanis célzottan a zöld és a digitális átállást támogatja.

Hunyadi László, a Nemzetgazdasági Minisztérium Kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára a hétfői budapesti sajtótájékoztatón bejelentette:

ma elindul a GINOP Plusz-1.4.5-25 kódjelű kombinált hitelprogram 155 milliárd forintos keretösszeggel.

Az innovációs, környezeti, digitalizációs hatékonyság és a munkatermelékenység négyese határozza meg szerinte leginkább a vállalkozások versenyképességét, ahogy az egy májusi konferencián is elhangzott, ezt kívánja szolgálni az új program.

A hazai exportáló és beszállító vállalkozások számára nyitották meg a programot, amelyben

150-600 millió forint közötti összeg igényelhető 0%-os kamat mellett,

ennek 30%-a bizonyos feltételek mellett támogatássá alakul át:

a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökségnél (MGFÜ) ingyenesen igénybe vehető kétféle tanácsadási program közül az egyik elvégzése 15%-ban
illetve a bruttó hozzáadott értéket ha megfelelő mértékben növeli a vállalkozás, akkor tovább15%-ban
alakul át a hitel, amely egyébként az MFB Pontokon érhető el.

Greinstetter Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Központ főigazgatója elmondta: a 2021-2027-es uniós fejlesztési programban meg kell jelölni a stratégiai fontosságú („Pillér”) projekteket, ezek közé tartozik az új hitelprogram. Ebben a ciklusban

a zöld átállás és a digitális felkészültség fokozása áll a fókuszban, a projekten belül az összeg 30%-át erre a két célra kell fordítaniuk a vállalkozásoknak.

A hitelprogram újszerűsége abban áll, hogy egyműveletes kombinált hitelről van szó, vagyis egyetlen helyen, az MFB Pontokon keresztül vehető igénybe a hitel és a vissza nem térítendő összeg egyaránt.

Emellett az addicionális feltételek előírása is újdonság, amellyel a projekt végeztével a hitel 30%-a vissza nem térítendő támogatássá alakul át. Az új programmal több mint 380 milliárd forintra emelkedik a GINOP Plusz hitelprogramjainak a keretösszege (a tavaly elindított KKV Technológia Plusz programmal együtt – a szerk.)

Maksi Mátyás, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének képviseletvezető-helyettese elmondta: egy fenntarthatóan és egy digitálisan felkészült Európa építésével próbálnak választ adni a kihívásokra. Az európai zöld megállapodás Európa új növekedési stratégiája, célja a klímasemlegesség elérése 2050-re. Olyan digitális átmenet a céljuk, amely megerősíti a polgárok, vállalkozások, közösségek szerepvállalását. Az új pályázat nemcsak hazai jelentőségű, bekerült az EU „Pillér” projektjei közé.

Kasziba Levente, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. EU Üzleti Igazgatóságának kiemelt igazgatója elmondta: az MFB már a második uniós ciklusban kezeli a visszatérítendő uniós forrásokat, ezt közbeszerzésen kiválasztott közvetítő kereskedelmi bankokon keresztül, az MFB Pont hálózatokon keresztül teszi meg, amelyet jelenleg az MBH Bank, az OTP Bank és a Gránit Bank működtet 175 fiókban, őket 600 munkatárs várja.

A szerződéskötést követően két (indokolt esetben két és fél) évük van a vállalkozásoknak a beruházás lebonyolítására,

a palyazat.gov.hu oldalon minden megtalálható a programról.

A Portfolio kérdésére Kasziba Levente elmondta: a legalább 5 főt foglalkoztató, legalább 3 teljes, lezárt üzleti évvel rendelkező, és legalább 100 millió forint nettó értékesítési árbevétellel rendelkező vállalkozások vehetik igénybe a hitelt.

350-500 darab részt vevő vállalkozással számolnak.

A megvalósítandó projektnek a hitelprogram céljával összhangban tartalmaznia szükséges a finanszírozási összeg

legalább 30%-ában korszerűsítést eredményező új eszköz beszerzését ÉS
legalább 30%-ában vállalati infokommunikációs fejlesztést (eszköz, immateriális javak, infokommunikációs szolgáltatások) ÉS/VAGY megújuló energiával kapcsolatos beruházást,
(a fenti kettőnek el kell érnie a 60%-ot).
Az MFB oldalán elérhető tájékoztatás szerint az igényelt finanszírozási összegből megvalósítandó Projekt tartalmazhat még

új, tisztán elektromos gépjármű beszerzést
ingatlan építést, átalakítást, bővítést, korszerűsítést
kísérleti fejlesztést
beruházáshoz kapcsolódó készletbeszerzést
egyéb mérnöki és szakértői, tanácsadási és képzési szolgáltatást. A program keretében

kizárólag Budapesten kívüli településeken megvalósuló beruházások támogathatók,

összhangban az Európai Unió kohéziós politikájára vonatkozó szabályozásával.

Forrás, szerző: portfolio.hu