Félő, hogy beomlik a parajdi sóbánya, elkezdték az emberek kitelepítését
Europethrob hírek ', Belföldi hírek

A román katasztrófavédelmi hatóság vasárnap elrendelte tíz parajdi ház azonnali kiürítését és a lakosok biztonságba helyezését, mivel egy helyszíni terepszemle nyomán a gazdasági minisztérium szakemberei úgy értékelték: fennáll a veszélye annak, hogy a vízzel elöntött régi sóbánya teteje beomlik.
Vasárnap délután megérkezett Parajdra a Hargita megyei katasztrófavédelem, és a mentőszolgálatot is készültségbe helyezték – számolt be a Magyar Hang.

A lap közölte, hogy a falu alsó, nyugati részén vasárnap délután kettőkor megkezdték az emberek kitelepítését is. Amennyiben a sóbánya beomlik, a tárnákból kicsapódó sós víz árhullámot okozhat, ami érintené a település nyugati részének lakóit, elsősorban Parajd és Alsósófalva találkozásánál.

A parajdi civilek eközben a település felső, biztonságos részén gyülekeznek, arra készülve, hogy amennyiben szükséges, homokzsákok pakolásával segítik a munkálatokat. Az első kitelepítési hullámban 40-50 ember volt kénytelen elhagyni a lakóhelyét. A beszámolók szerint a bánya egyik fala éjjel leomlott.

A természeti csodát már nem lehet megmenteni
A parajdi sóbánya Erdély egyik, ha nem a legfantasztikusabb természeti csodája volt. Az egyebek között légúti megbetegedések gyógyítására is használatos szanatórium, nem beszélve a látványparkról, a gyermekek számára páratlan mászási lehetőséget kínáló akadálypályáról, úgy tűnik, hogy a víz martaléka lett.

A sóbányába április 18. óta folyik be a Korond-patak vize, nem sokkal később, május 6-án biztonsági okból lezárták a bányát. Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, amit 22-én további 15 napra, június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat május 13-án 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére.

A Telegdy-ágat egészen az utolsó pillanatig próbálták megmenteni betongátakkal, azonban ez nem járt eredménnyel, így az utolsó, föld alatti mentésben dolgozónak is el kellett hagynia a bányát.

Forrás, szerző: index.hu