Egy olasz politikus törvénnyel szabályozná, hogy a csecsemő születésekor automatikusan édesanyja vezetéknevét kapja meg. Azzal érvel, hogy a jogszabály „évszázados igazságtalanság kárpótlása”, és „történelmi hibát hozna helyre”.
Dario Franceschini, a balközép Demokrata Párt volt kulturális minisztere szerint javaslata az olasz alkotmánybíróság 2022-es döntésén alapul, amely „diszkriminatívnak és a gyermek identitását sértőnek” minősítette azt a bevett gyakorlatot, hogy az újszülöttek automatikusan apjuk vezetéknevét vették fel – írta a Guardian.
A bíróság kimondta, hogy a gyermekeknek mindkét szülő vezetéknevét abban a sorrendben kell megkapnia, ahogyan felmenői döntöttek, kivéve, ha a szülők megegyeznek, hogy gyermekük csak az egyiket vegye fel. Bizonytalanság, határozatképtelenség vagy nézeteltérés esetén a végső szót a bíró mondja ki.
A gyermekeket – szinte magától értetődően – az egész világon édesapjuk vezetéknevével anyakönyvezik.
Egy ritka kivétellel – történetesen épp Olaszországban – egy család 1999-ben azt szerette volna, hogy kislányuk az anya vezetéknevét kapja, de azt akkor nemcsak a hatóságok, hanem a bíróság is elutasította, így végül az Emberi Jogok Európai Bírósága mondta ki, hogy a joggyakorlat diszkriminatív.
Spanyol és portugál nyelvterületeken a gyermek általában az apa és az anya vezetéknevét is megkapja, de Izlandon például nem foglalkoznak a kérdéssel, mert a családnév ismeretlen fogalom.
Magyarországon alapvetően a szülőkre bízzák, hogy az apa, az anya vagy mindkettőjük vezetéknevét kapja a gyerek. Annyi a kikötés, hogy a házasságban élő szülők gyerekeinél minden gyermeknek ugyanazt a vezetéknevet kell viselnie. Ugyanakkor Magyarországon az anya neve alapján azonosítanak mindenkit.
Évszázados igazságtalanság kompenzálása
Az olasz alkotmánybíróság diszkriminációról szóló döntése után fél évvel került hatalomra Giorgia Meloni jobboldali koalíciója, amelynek törvénybe kellett volna foglalnia a legfelsőbb bíróság határozatát. A témát azonban temették, mielőtt Franceschini újjáélesztette.
A két vezetéknév közötti választás „végtelen problémáját” redukálva javasolta, foglalják törvénybe, hogy a születendő gyermek csak anyja vezetéknevét viselje.
Ez egy egyszerű megoldás, és egyben kompenzáció egy évszázados igazságtalanságért, amelynek nemcsak szimbolikus jelentése volt, hanem a nemek közötti egyenlőtlenség kulturális és társadalmi forrása is
– indokolta kezdeményezését a törvényhozó.
Olaszországban a születendő csecsemő kizárólag akkor viselheti anyja vezetéknevét, ha az apa nincs jelen a gyermek életében. Franceschini bejelentette, hogy rövidesen hivatalosan is beterjeszti törvényjavaslatát.
Áttérés a patriarchátusról a matriarchátusra
„Ezek az olasz baloldal nagy prioritásai” – dohogott közösségi felületén, Meloni koalíciós partnere, a szélsőjobboldali Liga vezetője. „Töröljük el az apákat a föld színéről, így minden problémát megoldunk” – tette hozzá ironikusan Matteo Salvini.
Franceschini elképzelése „a patriarchátusról a matriarchátusra” való áttérést jelentené – így reagált a javaslatra a Meloni által vezetett Olasz Testvérek párt egyik képviselője.
Federico Mollicone ugyanakkor nyitott a javaslatra, hogy a születendő gyermek mindkét szülő vezetéknevét megkapja.
Provokációnak tartja a kezdeményezést a Forza Italia képviselője. Pierantino Zanettin az ötlet célja csupán a „médiafigyelem”. Franceschinit a többi ellenzéki képviselő jobbára megtapsolta, a zöldek és a baloldali képviselők üdvözölték, Laura Bodrini szenátor pedig egyenesen „civilizációs harcnak” nevezte felvetését.
Forrás, szerző: index.hu