Európa vidéki térségei akár energiaszükségletük harmincszorosát is előállíthatnák – derül ki egy friss uniós riportból. A kiaknázatlan lehetőségek megvalósulását azonban technikai, környezeti és társadalmi akadályok is nehezítik. Adatalapú cikkünkből az is kiderül, hogy a magyar régióknak mekkora a megújulóenergia-termelési potenciálja.
Az Európai Unió vidéki és városoktól távol eső területei hatalmas lehetőségeket rejtenek, amellyel megvalósítható volna a jövő Európájának fenntartható, megújuló energiaellátása, ráadásul anélkül, hogy a mezőgazdasági területek rovására valósítanák meg a zöld energetikai beruházásokat.
Adatalapú cikkünkben régiónként interaktív térképen böngészhető, hol tart most az adott EU-térség és milyen kihasználatlan megújulóenergia-kapacitásokkal rendelkeznek a huszonhetek egyes régiói, köztük Magyarországéi. Cikkünkhöz az EU Joint Research Center (EU JRC) 2024 őszi megjelenésű régiós kapacitáselemzése adta az alapot. A teljes adatanyag és az alkalmazott módszertan itt érhető el (angolul).
Európa vidéki területei, különösen a déli és keleti országokban – Romániától az Ibériai-félszigetig – óriási potenciált rejtenek a megújuló energiatermelésben. Szerepük kulcsfontosságú lehet, ha el akarja érni Európa azt a kitűzött célt, hogy kivezessék a fosszilis energiahordozókat és így elérjék az EU tagállamai által vállalt 2050-es klímasemlegességet. Különösen a napenergia mutatkozik alkalmasnak arra, hogy számos, gyakran válságban lévő és elnéptelenedő régióban a helyi energiaszükséglet akár több mint harmincszorosát állítsák elő. Mindezt anélkül, hogy a mezőgazdasági termőterületeket és a természetvédelmi területeket érintené a megújuló termelőeszközök telepítése.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a számítások névleges potenciálra alapulnak, a valódi lehetőségek sok tagállamban meglévő technikai korlátokba ütköznek, illetve a mainál hatékonyabb tárolórendszerek és hálózati energiatovábbító rendszerek kiépítését teszik szükségessé a lehetőségek kihasználásához az egyes térségekben. Elemzésünk következtetései szerint ahhoz, hogy céljait elérje, és egyúttal elkerülje a sokpontos visszatáplálás által fenyegető energia egyensúlyhiányt, Európának gyorsan kell cselekednie, miközben kiemelten fontos figyelembe venni a régiónkénti jelentős különbségeket.
Forrás, szerző: hvg.hu