A vizelet színének, szagának és minőségének rendellenes megváltozása az egészségünkről árulkodhat. Bár mindenki vizelete más és más, de vannak tipikus jelek, melyek egészségügyi problémákra utalnak.
Az alábbiakban olvashatod a vizelet szagával kapcsolatos leggyakoribb problémákat.
Ha ammónia szaga van
Ha dehidratált vagy, akkor a vizeleted sötétebb és ammónia szagú lesz. Általában a vizelet annyira híg, hogy nem észrevehető az illata, de a sötétebb vizelet olyan anyagokkal koncentrált, melyek ilyen szagot bocsátanak ki. A hólyagban lévő lerakódások is lehetnek potenciális okai ennek a szagnak, amely sokkal komolyabb gond.
Ha édeskés vagy gyümölcsös szaga van
A vizelet édeskés vagy gyümölcsös illatú, ha túl sok glükóz van benne. Ez a probléma gyakran jelentkezik a 2-es típusú cukorbetegek körében, mivel a vércukorszint magas és a vizelettel próbálja kiüríteni a glükózt. Másik lehetséges oka a húgyúti fertőzés lehet, mert a húgycsőből származó baktériumok a vizeletbe kerülnek.
Ha spárga szaga van
Ha a vizeletünk spárga szagú, az azért van, mert nem régiben spárgát fogyasztottunk. Amikor ezt a zöldséget fogyasztjuk, a ként számos más vegyületre bontjuk és a vizeletben ezeknek erős, büdös szaga van.
Ha kávé szaga van
A kávé szagú vizeletben is rengeteg anyag található. Amikor a szervezetben a vegyületek, például a polifenolok lebontódnak, hulladéktermékké válnak, melyek a vizelettel ürülnek ki. A kávét vizelethajtónak is tartják, ami dehidratálttá tesz, és gyakrabban kell vizelned. A dehidratáltság miatt pedig a vizeletnek másféle illata lesz, mint előtte.
Ha erősen bűzös
Az erős szagú vizelet szintén utalhat húgyúti fertőzésre. A nitrátok szervetlen vegyületek, melyek hulladékként a vizelettel együtt ürülnek ki a szervezetünkből. Ha baktériumokkal fertőződtél meg, akkor nitritek képződnek, melyek a fertőzés erőteljes jelei.
Ha a következő tüneteket észleled: vizeléskori fájdalom, zavaros vizelet, alhasi fájdalom, akkor azonnal fordulj orvoshoz!
Forrás, szerző: női portál