Magyarország egyik legrégebbi művészeti csoportosulása az 1902-ben megalakult Szolnoki Művésztelep. Vonzerejét elsősorban az alföldi ember, a paraszti életmód szépségei jelentették, mely számos festőt és grafikust magával ragadott. Az itt zajló alkotómunka során sok jelentős, világhíres alkotás született, Szolnok városának hírnevét szétszórva a nagyvilágban.
August von Pettenkofen
Szolnok művészeti életének első képviselői érdekes módon nem magyarok, hanem idegen honból érkező alkotók voltak. Ilyen például a kalandvágyó Valério, akinek rézmetszetei a magyar parasztok életét idézik, vagy a haditudósítóként az alföldi kis városjába keveredő Pettenkofen, akinek első munkái a szabadságharcban küzdő ember hősiességét ábrázolják.
A háborús idők utáni évtizedekben többször visszatért hazánkba, és ezen utak alkalmával egyre inkább belemélyedt a magyar nép, és az alföldi élet szépségeibe. E munkái nemcsak Szolnoknak szereztek világhírnevet, de a magyar életképfestészet fejlődésének is jelentős időszakát jelentette.
A Munkácsy-kör
A XIX. század második felében már hazánkban is keresett művészeti témát jelentett a szolnoki, alföldi paraszti élet, a Munkácsy-kör és annak művészei, többek között Deák Ébner Lajos,Bihari Sándor, Fényes Adolf rendszeresen látogatták a várost. Ebben az időben a paraszti élet romantikus ábrázolásának, a zsánerképek voltak az alkotók fő témái. Konkrét művésztelepekkor még nem létezett, így a festők viszonylag csak rövid időt töltöttek itt, nem képviseltek külön irányvonalat, stílust.
A Szolnoki Művésztelep megalakulása
A Szolnoki Művésztelep Egyesület 1901. április 28-án alakult meg, melynek alapító tagjai voltak:
- Bihari Sándor
- Boruth Andor
- Fényes Adolf
- Hegedüs László
- Katona Nándor
- Kernstok Károly
- Mednyánszky László
- Mihalik Dániel
- Pongrácz Károly
- Szlányi Lajos
- Vaszary János
A 12 műteremből álló épületet egy év leforgása alatt építették meg, átadása 1902 június 29-én zajlott. A művésztelep első állandó alkotói Bihari Sándor, Fényes Adolf, Hegedüs László,Mihalik Dániel, Olgyay Ferenc, Pongrácz Károly, Szlányi Lajos, Vidovszky Béla, Zombory Lajosvoltak.