Szily János szobor
Szombathely, 9700 Szombathely, Berzsenyi Dániel tér
A Szily János szoborról
Szily János szobra Szombathely egyik látványosságokban leggazdagabb terén, a
Berzsenyi téren áll, szembe fordítva a
Székesegyházzal. A szobrot 1909-ben Tóth István szobrászművész készítette. A püspököt a szobrász karosszékben nyugalmasan üldögélve egy bronz szobor alakként formázta meg.
Szily János, Szombathely első püspöke
Felsőszopori Szily János (1735-1799) magyar római katolikus pap, majd szombathely első püspöke lett. Püspöksége idején a 18. században az ő tevékenységeinek köszönhetően indult fejlődésnek Szombathely városa.
Szily János nevéhez fűződik Vas megye egyházi és kulturális életének kibontakoztatása és megszervezése, amelyre a vagyonából is rengeteget áldozott. Az egyházmegye megszervezése mellett idehívta Bécsből
Hefele Menyhért (1716-1794) építőmestert és felépíttette a
Püspöki Palotát, a
Papi Semináriumot és a
Keltz-Adelffy árvaházat. A szombathelyi Székesegyház is Szily Jánosnak köszönhető.
A szobor mögött az
Eölbey-ház áll, amely létezése részben szintén Szily érdeme. 1791-ben értékes könyvtárat adományozott a szemináriumnak. 1793-ban megalapította a
Királyi Líceumot, ahol rövidesen elkezdődhetett a tanítás. Ő alapította a szombathelyi könyvnyomdát. A szemináriumban – melynek felépítését legfőbb feladatának tekintette –, felügyelete alatt kiváló professzorok tanították a növendék papokat és teológusokat.
Szily működésével Szombathely az egyházi műveltség és szellemi élet központja lett. Számos ma működő intézménynek, így gimnáziumnak, könyvtárnak, iskolának ő vetette meg az alapjait és a magyarországi szlovének vidékének fejlődését is nagyban segítette.
Forrás: Wikipédia