Vasi Múzeumfalu
Szombathely, 9700 Szombathely, Árpád út 30
A Vasi Múzeumfalu
A Vasi Múzeumfalu építése 1968-ban kezdődött és 1973-ban nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. Jelenleg 39 építmény van a Múzeumfalu területén mintegy 27 vasi községből összegyűjtve.
A múzeumfalu utcáját járva
A szabadtéri Néprajzi Múzeum építményeinek segítségével a látogató képet kap a megye két-évszázaddal korábbi falusi életéről és építészeti kultúrájáról. A látogató betekinthet a múlt egy kis szegletébe a különböző vasi tájegységekből származó portákon keresztül, a szegényparaszti portáktól egészen a kisnemesi vagy jómódúparaszti portákig. A látogató más nemzetek falvainak házait is bejárhatja, német, horvát és szlovén lakóházakat és gazdasági épületek is láthatnak.
A Múzeumfalu barátságosan kanyargó utcájáról az alábbi épületekbe érdemes betérni:
- Hegyháti parasztpolgári porta Sárfimizdóról
- Horvát porta Szentpéterfáról
- Kemenesaljai parasztpolgári porta Alsóságról (Udvarán Kenyeriből származó disznóól, galambház, és nemeskovácsi tömésfalú pajta)
- Kovácsműhely Cákról
- Szegényparaszti porta Nemeskoltáról (Udvarán Bozzaiból való torkospajta)
- Lócsi szegényparaszti porta
- Rába-völgyi szegényparaszti porta Sótonyból
- Német parasztház Pornóapátiból (Udvarán vaskeresztesi pajta)
- Kemenesaljai szegényparaszti porta Vönöckről
- Kisalföldi kisnemesi lakóház Nemesládonyból
A falu közepén levő dombon áll az Őrségi kerített ház Szalafőről és a hajlított hás Farkasfáról.
A Szent György napi vásár
A zsúptetős házikók között mindenévben megrendezésre kerül az április végi Szent György napi vásár és novemberben a Szent Márton napi vásár, amikor a látogatóknak módjukban áll megkóstolni a térség gasztronómiai remekeit, a dödöllét és a kemencében ropogósra sült langallót, no meg érdemes a környékbéli borokból is fogyasztani.
A skanzenben kézművesek bemutatóit csodálhatjuk és a portékáikat meg is vásárolhatjuk, miközben a népzene és a néptánc még inkább feleleveníti bennünk a múlt hangulatát. A gyermekeket várják a baromfiudvar lakói, a kendermagos tyúkok, a mangalica és a kecske.