Templom-hegyi Ammonitesz tanösvény
A tanösvény a villányi Templom-hegy régi kőbányájában került kialakításra. Amennyiben Villányból - Villánykövesd felé haladunk, a vasútállomás után 500 méterre, az átjáró előtt balra a hegy aljában találunk egy kissé döcögős autóparkolót.
Villány belvárosából gyalogolva a messziről jól látszó mobil telefon átjátszó felé kell haladni. A parkolóban már információs nyíl mutatja, hogy hol található a tanösvény első állomása.
Megrendelhető túra: Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság
Tel.: +36 (30) 405-4571, E-mail: wodtke@ddnp.kvvm.hu , www.ddnp.hu
Program időtartama: 1-2 óra
Túra hossza: 0,5-1 km
Helyszín: Villány, Ammonitesz tanösvény indító tábla
Közlekedés: egyénileg, gépkocsival vagy Pécstől Villányig közlekedő helyközi autóbusszal illetve vonattal. GPS: N45.875775 E18.447474
Részvételi díj: 20 főig: 12000 Ft/csoport, 20 fő felett: 600 Ft/fő
Hasznos: Fontos az időjárásnak megfelelő öltözék és a kényelmes túrabakancs megválasztása, valamint a szúnyogok és kullancsok elleni védelem.
Kb. 3 km hosszú tanösvény. Természetvédelmi terület!
Az indító táblán látható térkép alapján, és a fontosabb elágazásokban elhelyezett nyilak segítségével könnyen bejárható a bemutató terület. Az országos kéktúra útvonal része, külön tanösvényként nincs jelölve.
Az egykori kőbánya területét, melyet már a római korban is műveltek, szépen rendbe hozták. Nagyüzemi termelés folyt itt az 1960-70- s években. Ekkor alakították ki azt az anyagmozgatáshoz szükséges siklóbevágást, amelyen keresztül most a völgybe jutunk le.
Történet:
A Villányi hegységet, amely szigetként emelkedik ki a Dél-Dunántúl alacsonyabb tájaiból, üledékes kőzetek alkotják a felső karbontól a kréta időszakig. Ma hét, dél felé dőlő "pikkelyből" épül fel.
A kutatók 27 új állatfajt itt fedeztek fel. Az 1910 óta tartó kutatások eredményeként itt található a „pleisztocén” legidősebb időszakának nyoma. Innen származik a „Villanyium” elnevezés, ami világszerte használt elnevezése ennek a rétegnek. Lóczy Lajos 1915-ben dolgozta fel először a lelet együttest, ami fajgazdagsága miatt világhírű lett.
A villányi templomhegy (korábban Mész-hegy) elhagyott kőbányáit 1989-ben nyilvánították védetté, elsősorban a belső bányaudvarban található kőzettani értékek és az országban egyedülálló jura időszaki ammonitesz, valamint pliocén-pleisztocén korú gerinces maradványok megóvása érdekében. Hüllőcsigolyák, sekélytengeri élőlények maradványai kerültek elő.
A kőfejtőben látható 3 cm átmérőjű fúrt lyukak annak a mágneses vizsgálatnak nyomai, amiből a kutatók megpróbálják megállapítani, hogy a lerakódás milyen irányú mozgásokat végzett a területen.
Ne feledjük!
A nagyszerű kikapcsolódás, feltöltődés helye természetvédelmi terület! Tehát óvjuk, védjük! Ne vigyünk el semmilyen élőlényt, ne tépjünk le semmit !!! Ne szemeteljünk! Ne rongáljuk az információs táblákat, mert sokan kíváncsiak ezekre a gyönyörűségekre! Annál inkább nézzünk, lássunk, tanuljunk!
Forrás:
http://www.vandorok.hu/turaleiras/villanyi-templomhegy-foldtani-tanosveny
Forrás: www.villanyiborvidek.hu