Kecskeméten évszázadokra visszatekintő hagyomány van barackpálinka főzésnek, írásos emlékek már a 18. és 19. század fordulójáról hírt adnak pálinkafőző házakról.
A Fütyülős története
A később, az 1930-as években világhíressé vált kecskeméti Fütyülőst először a Zwack családkészítette, mely nedű a jellegzetes hosszúnyakú üvegéről kapta nevét.
Az 1936-ban Magyarországra látogató brit trónörökös, Edward walesi herceg megkóstolta a fütyülőst, a legenda szerint elragadtatva mondta róla: “Szódával jobb, mint a whisky, teával jobb, mint a rum.”
Ami biztos, hogy ma is bevett szokás, hogy a brit uralkodó család hazánkba látogató tagja egy hatalmas üveg barackpálinkát kap ajándékba.
A pálinkafőzde
A Zwack Kecskeméti Pálinka Manufaktúra egyik legérdekesebb állomása a XX. század elején épült régi főzde, amely ma már ipartörténeti emlék. A következő épületben gyors időutazás után az 1995-96-ban épült korszerűbb gyümölcspárlat fermentációs és desztillációs folyamatokat követhetik végig a látogató. A gyümölcs ellenőrzött és szabályozott körülmények között húsz hatalmas, 8,5 méter magas rozsdamentes erjesztő tartályban erjed.
Zwack Pálinka Manufaktúra
A Pálinka Manufaktúrában tett látogatás csúcspontja a pálinkakóstolás, miközben képekkel és különböző dokumentációkkal illusztrált előadást hallhatunk a Zwack család és a manufaktúra történetéről.
A múzeum épületében kis ajándékbolt áll a vendégek szolgálatára, ahol a Zwack Kecskeméti Pálinka Manufaktúra által kínált széles italválasztékból vihetnek haza egy-egy üveggel az otthonmaradtak számára, kóstolónak.